TELEFON
+36 20 947 4207
+36 30 349 3809
Az a kulturális világ, amelybe a harcművészet beleágyazódik, minden aspektusában az én tökéletesítését tekinti elsődlegesnek, annak mind magasabb szintekre való eljuttatására törekszik.
A kínai harci művészetek elválaszthatatlanul összefonódnak az azokat létrehozó kultúrával.
A keleti kultúrába pillantani egyet jelent a keleti gondolkodás valamely szintű megismerésével, nélküle legalábbis előbbi aligha sikerülhet oly módon, hogy valamennyire a felszín alá is láthassunk.
Az élettel együtt létezni, a pillanat tudatos megélése a kínai kultúra egyik egyetemes elve, mely filozófia, vagy inkább életérzés nagyban áthatja a harcművészetek világát is. Ezen elvek alapvetően határozzák meg a kínai kultúra gyökereit, s így a kínai ember gondolkozását is. A természettel egységben élni, abból ihletet meríteni, és az ebben a lágy, szinte tünékeny jelenben megformálódott gondolatokból tetteket formálni, a régi kultúrában felnevelkedett kínai ember számára kevésbé jelentettek oly mértékű kihívást, mint a jelenkor embereinek.
Példának okáért a meditációs technikák (elcsendesülés, befelé ható figyelem, az elme fegyelme) Keleten ma is a mindennapi élet részét képezik. A világ egyik legősibb, ma is élő civilizációjának egyik legnagyobb eredménye az emberben rejlő erő megmunkálása. A meditációt a test és elme belső csíjének (energiájának) fejlesztésére használták, éppen ezért be is épült az összes egészségmegőrző, vagy harcművészeti gyakorlatokba. De nemcsak oda. Keleten, a hagyomány szerint ugyanazzal a fejlesztett csível dolgozik a konyhaművész, fegyverkovács, a festőművész, faragó, vagy a zenész, vagy akár egy tábornok, és írnok. Így nem meglepő, hogy sok esetben az írás mestere; a kalligráfus egyben kiváló kardforgató, illetve harcművész, vagy éppen csikung és feng shui mester, aki pedig valamely meditációs gyakorlatban is igen nagy jártasságra tett szert.
Energiáink finomítása és harmonizálása egy magasabb minőségű életet hoz magával, mert ha ily módon képezzük magunkat, elérhetjük, hogy összhangba kerüljünk az egyetemes törvénnyel.
A tao fogalmának minden gyakorlást át kell hatnia. Hogy ezt a derűs, kibillenthetetlen és pehelykönnyű harmóniát megteremthessük. Ez nem vallás, és még csak valójában nem is filozófia. Ez az élet, minden eredet forrása.
A hagyományos kínai társadalmak különféle alkotásai (szellemi, fizikai) a belső harmóniát tükrözik, illetve keresik, amely ilyenformán természetesen a külsőben is megmutatkozik. Ha megtekintünk egy kínai kertet, vagy annak részleteit, egy teáskészletet, bútort, vagy építészeti elemet, mind az egység folytonos kereséseinek tükrei. Ez azonban sohasem statikus, tökéletesre törekvő, majd változatlan állapot kifejeződése. Éppen hogy a változás sokszínűségét, egymásutánját érzékeltetik, amely egységesen, egymással való csodás vegyülésével összecsengőn tárja elénk az Élet harmóniáját. A kínai hagyományos kert például minden évszakban más és más. Követi a természet finom változásait, miközben megtartja egységes harmóniáját. Összehasonlítva az európai kertek színpompás ágyásaival; a keleti kert sohasem hivalkodó, vagy tarka-barka. A sokszínű, más és más formájú virágok színkavalkádja a keleti kertben elvonná a figyelmet, a szem ide-oda való ugrálása megzavarná a lelket, a leglényegesebbet, amiért maga a kert létrejött. A belső békesség megtalálása a kert valódi értéke. Egy kínai mondás szerint: „A kert építésével kezdődik az élet.”
A belső béke megtalálása áll a harci művészetek céljaként is. Első olvasásra talán meglepő lehet, hogyan fér össze a béke szó a harccal. Ha azonban mélyebbre pillantunk, a kétely magától megszűnik, és átfordul valamely mássá: a keleti kultúra erre azt mondaná: nélkülözhetetlen, azaz szükségszerű. Harcolj magaddal, míg béke nem lesz. Más megfogalmazásban: építsd magad, műveld a tested és a lelked, és békére lelsz. A világban azonban légy győztes valódi harc nélkül.
A magas szintű önművelés a legkeményebb és legnemesebb feladat, amelyet az ember valaha tehet, és elérhet, ez minden alapja.
„Ha ismered, mi az egyensúly, tudod rendezni a részleteket. Ha tudod rendezni a részleteket, akkor megállsz a rohangálásban. Az elméd nyugodttá válik. Ha az elme nyugodt, egy tigris előtt is képes vagy gondolkodni. Ha egy tigris előtt is tudsz gondolkodni, akkor biztosan sikerül.”
Meng Zi