A kínai és a nyugati orvoslás a mai világ két legnagyobb gyógyászati rendszere, a két terület időről-időre közelít egymáshoz. Kínában jelenleg is dolgoznak a kínai és a nyugati orvoslás ötvözetének kialakításán, ahogy nyugaton is egyre keresettebbek a holisztikus gyógymódok, melyek az embert a maga teljességében, annak testi, szellemi, pszichikai egységében vizsgálják.
A Traditional Chinese Medicine (TCM) avagy a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) diagnosztikai, és terápiás szemlélete nagymértékben eltér az ún. nyugati orvoslásétól. A HKO az ember teljes pszichikai, fizikai, tudati rendszerét, és az ebben bekövetkezett diszharmóniát, az ún. ’zheng’-et (ennek sajnos nincs pontos magyar megfelelője, a jelentés így csak közelítő) vizsgálja, a harmónia helyreállítására törekszik, az ember saját védekezési rendszerére, és öngyógyuló képességére támaszkodik.
A nyugati allopátiás gyógyászat az adott betegségre, testrészre, szervre fókuszál, és gyakran a tüneti kezeléseket részesíti előnyben, a betegségekkel szembeni ellenállás módszerét alkalmazva, amivel vagy teljesen megsemmisíti, vagy féken tartja a kórokozókat. Fontos különbség még a két rendszer között a prevenciónak, az egészség megőrzésének szerepe, habár a nyugati orvoslás gyökereinél, ezt még nagyon fontosnak tartották, gondoljunk csak az ókori Hippokratészre, aki a betegségek megelőzését, és a szervezet ellenálló képességének ártalmatlan módszerekkel való növelését tartotta a legfontosabb alapelvnek, mára azért akadnak hiányosságok ezen a területen, elég csak megfigyelnünk a hazai népegészség helyzetét.
Ezzel szemben a HKO a mai napig nagyon nagy hangsúlyt fektet az egészség, a harmónia megőrzésére, s teszi ezt abból a mély belátásból, miszerint sokkal könnyebb a betegség kialakulását megelőzni, mint a felborult egyensúlyt helyreállítani. Jól jellemzi ezt a felfogást az a régi kínai szokás is, miszerint a páciensek csak addig fizették az orvost, amíg egészségesen tartotta őket, amint megjelent egy betegség az orvosnak fizetség nélkül kellett ellátnia kliensét.
A HKO filozófiai háttere röviden:
A HKO úgy tartja, hogy az emberiség, de külön-külön az egyes ember is szerves része egy nagyobb egésznek, a teljes világegyetemnek. Mindannyiunkra ugyanazok a törvények vonatkoznak, mint amelyek a tágabb természetet is irányítják. Ez a törvény, a természet egyetemes elve a Tao (jelentései: út, mondani, vezetni, alaktalan, névtelen, minden anyag anyja, és minden mozgás motiváló ereje, maga a létezés). A HKO szerint az egészség a kiegyensúlyozott és harmonikus belső környezet fenntartásától függ, az egyensúlyt a Yin és Yang fogalmaival és egymáshoz való viszonyukkal írják le. Lét és nemlét szüli egymást. Ez a dualitás meghatározó jellegű az egész gyógyítási rendszerben is, Yin és Yang kölcsönösen létrehozzák, korlátozzák egymást, egymásba átalakulnak. Ami a térben kifelé törekszik, meleg, fényes, száraz, kiterjed, szétárad, égi , szellemi jellegű, az Yang, ami lefelé mozog, összezsugorodik, nedves, sötét, hideg, földi, anyagi jellegű, azaz Yin jelleget ölt, a Yin a hegy sötét oldala, a Yang a hegy fényes oldala.
Előfordul, hogy a Yin- Yang minőségek egyensúlya a szervezetben megbomlik, s az egyik, vagy a másik minőség túlsúlyba kerül. Ez a változás tetten érhető a viselkedésben, kommunikációban, alvási szokásokban, az érzelmi beállítódásban, az izomtónusban, az állóképességben, az anyagcserében, a pulzusban, testhőmérsékletben, keringésben, stb..
E rendszeren belül mindenfajta kezelés elsődleges célja, hogy létrehozza a szervezetben a Yin és a Yang egyensúlyát, aminek alapfeltétele, hogy a Qi-nek (csi) akadálytalanul és elegendő mennyiségben kell áramolnia az egész rendszerben, a hagyományos kínai egészségmegőrző módszerek, ezt segítik elő.
A Qi fogalmát elég nehéz nyugati nyelvekre lefordítani, a kínaiak közelítőleg a mindenütt jelen lévő, így a szervezetet a külvilággal és önmagával állandó, dinamikus kölcsönhatásban összekapcsoló impulzusrendszert jelölik, vagy energiává alakuló anyagot, materializálódó energiát értenek alatta, testünkben ez mindennek a mozgatórugója, ez biztosítja a fennmaradáshoz szükséges életfolyamatok mennyiségét és minőségét. A HKO rendszere a Qi mellett nagyon fontosnak tart két további minőséget, ezek a Jing (életeszencia, Yin jellegű, beleértendő a genetikai összességünk, és a szerzett táplálék eszenciája is) és a Shen (szellemi tevékenységeink, életerőnk, vitalitásunk, gondolkodásmódunk, tudati beállítódásunk, ez Yang jellegű).
Ezeken kívül a HKO alapjaihoz tartozik az ún. öt fázis elmélete. Az öt stádium, a Tűz (kiterjedés), Föld (szétrobbanás), Fém (formavétel), Víz (összetartás), Fa (mozgásba hozás). A HKO ebbe a modellbe rendezi be a tizennégy alapmeridiánt, amelyek elnevezése egy-egy belső szervet jelöl, és egymással Yin-Yang párokban vannak. Pl.: a Fa fázishoz az Epehólyag (Yang) és a Máj (Ying) meridiánok tartoznak.
(Mindezekről bővebben olvashatnak a szakirodalomban.)
A kínai egészségmegőrző módszerek tárháza széleskörű, főbb területei: táplálkozás, kínai gyógynövényes,- mozgás,-masszázs-, légzés-, köpöly-és moxaterápiák, akupunktúra. Ezek közül a kínai gyógynövényes terápiák teljes körű alkalmazásán kívül mindegyik elérhető Magyarországon is.
Központunkban betekintést nyújtunk egyes kínai mozgás-masszázsterápiák, a köpöly- és a moxaterápia világába.