TELEFON
+36 20 947 4207
+36 30 349 3809
Jang Seng Su – a revitalizáció taója. Ez a kifejezés a hosszú, egészséges és boldog életet jelenti, melyet olyan szellemi és testi gyakorlatok révén érhetünk el, amelyek megelőzik a betegségeket és meggyógyítanak, visszafordítják az öregedés folyamatát és serkentik a szervezet minden működését. A gyakorlat kifejezés alatt nem feltétlen valamely elsajátított, betanult külső gyakorlati formákat és metódusokat értjük. A hangsúly elsősorban nem a külső fejlődésen van, hanem a belsőn. Gondolatainkat kell oly útra terelnünk, amely könnyedebb és magabiztosabb látásmódot nyit meg bennünk, amely máris beindítja az elme öngyógyító képességét. (Az oldal témájához szorosan kapcsolódik az Egészség című aloldalunk témája is)
Az emberi tevékenység minden területe – fizikai, szellemi, spirituális – belső erőnk minőségétől függ. Odafigyeléssel, és összpontosítással több kreativitás és dinamizmus szabadulhat fel bennünk, mely képesség minden emberben benne rejlik. Az egészség menüpontban, a testedzés címszó alatt is tárgyaljuk e téma fontosságát.
Számos különböző szellemi művészet létezik, mely az önfejlesztést gyakorolja (meditációk, jóga-gyakorlatok, harci művészetek…stb.) melyekkel javítani szeretnénk egészségünkön, megtapasztalni életünk addig ismeretlen oldalát, vagy azokkal fejleszteni kívánjuk személyiségünket. Energiáink folyamatos finomítása és harmonizálása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy összhangban élhessünk a világegyetemmel. Ez az építő életvezetés kulcsa. A testi és szellemi egység kifejeződéséhez, eléréséhez mindennapi gyakorlás szükséges, az eredmény viszont minden befektetett munkát többszörösen megtérít.
Ha tudásra akarsz szert tenni, naponta gyarapítsd az ismereteidet. Ha bölcsességre, naponta válj meg néhánytól.
Lao Ce
Bizonyos mértékig módunkban áll irányítani a bennünk keringő energiát, melynek megvalósításához többféle út létezik. Érdemes körüljárni a lehetőségeket, és feltérképezni magunkban, hogy mely utat követve hová juthatunk, mennyi és milyen minőségű munkát akarunk és tudunk belefektetni, és hogy pontosan milyen típusú gyakorlathoz volna kedvünk, illetve mely gyakorlati útmutató(ka)t tartjuk a leginkább hozzánk valónak. Ehhez érdemes figyelembe venni a testi felépítésünket, a gyakorlatozásra szánt szabadidőnk mennyiségét, és életvitelünket is.
A taoista belső gyakorlatok például (ma már) minden ember előtt nyitva állnak. Bárki, korától, egészségi állapotától függetlenül, tetszés szerint végezheti őket. Ha megfelelően használjuk, átalakíthatjuk anyagcserénket, megnövelhetjük belső erőnket, szellemi stabilitást és jó egészséget biztosítva magunknak. Ezen gyakorlatok révén már légzésünkkel is igen hatékony öngyógyítást végezhetünk.
A jógagyakorlatok is hasonló hatással lehetnek a segítségünkre. (lásd jóga almenünket)
A világ egyik legősibb, ma is élő civilizációjának egyik legnagyobb eredménye az a teljes gyakorlati és szellemi rendszer létrehozása, amely az emberben rejlő erő megmunkálásának egyik leghatékonyabb eszköze. A kínai harci művészetek megfelelő művelése mindenképpen hasznunkra válik, ha fiatal korunkban kezdünk bele, vagy ha már érett éveinkben. Csak a megfelelő stílusát kell kiválasztanunk.
(bővebben lásd egyéb menüpontjainkat: edzéseink, miért kungfu, egészség… stb.)
E gyakorlatok között akad olyan mozgásrendszer, amely a hagyományos belső kultiváció kiegészítéseként született, és a test számára sem megterhelő (amennyiben egészségmegőrző mivoltában, és nem harci alkalmazásként gyakorolják). Ez a taiji (tajcsi), amely egyfajta mozgásos meditáció. Megfelelően művelve nagyban elősegíti a belső erő fejlesztését, a harci alkalmazások teljes körű elsajátításával pedig a legmagasabb szintű küzdőművészet mestereivé válhatunk, amennyiben megfelelő, és aktív edzésidőt szánunk a gyakorlására.
Ha pedig sikerült választanunk egy stílust, figyeljük magunkat. Ha jól dolgozunk, pár hónap, vagy akár hét alatt eredményt érhetünk el, testünk és szellemünk tudtunkra adja, hogyan érzi magát az új közegben. Nyugodtan kísérletezzünk, de hagyjunk magunknak időt, hogy kicsit beleszokjunk az adott rendszer sajátosságaiba, felvegyük a ritmusát, engedjük, hogy hasson ránk. Akadnak olyan stílusok, amelyeknél ehhez hosszabb idő szükségeltetik. Ha esetleg idővel azt érezzük, mégsem nekünk való, ne essünk kétségbe, és ne gondoljuk, hogy mindaz feleslegesen eltöltött idő volt, mindössze lépjünk tovább, és próbáljunk ki egy másikat. Idővel pedig lehet, hogy többféle irányzathoz is kedvet kapunk, míg ki nem derül számunkra, melyik a leginkább eredményre vezető.
A megfelelő fegyelemmel és odafigyeléssel végzett önfejlesztéshez szorosan hozzá tartozik, és fontos a megfelelő étrend kialakítása. A különféle testet, és szellemet formáló gyakorlatok hatása nagyban függ az étrendünktől; képes azt negatívan és pozitívan is befolyásolni. Ezért pedig ugyanakkora figyelmet kell szánnunk az étkezésünkre, mint az egyéb önfejlesztő gyakorlatokra. (lásd bővebben: egészség menüpontunk)