TELEFON
+36 20 947 4207
+36 30 349 3809
Kína ősi, bölcs mesterei sok száz, vagy ezer éven keresztül mélyrehatóan tanulmányozták a természet jellemzőit és változásait, alapul véve a kozmológiai és energetikai törvényszerűségeket. Jó néhány olyan mozgásmintát kidolgoztak, amelyek az emberi testben (amely felfogható a Világegyetem kicsiny másaként) hűen követik a természet energiaáramlását. Ilyen a közismert taiji mozgásrendszer is.
A taiji a taoista filozófiából (nem összekeverendő a taoizmussal) született meg. A tao fogalma mindenre kiterjed, de azon túl is, (a Világegyetem keletkezése előtti állapotra is). A tao határtalan és örökkévaló. Nem természetfeletti erő, nem más, mint a Végső, vagy Alapvető Princípium. Az első fogalom, amiből a Mindenség létrejött. Kozmológiai kifejezéssel élve a világegyetemben lévő összes megnyilvánulás az Osztatlan Egységből származik. Ez a Wuji, (vagy wu chi) fogalma, jelentése Végtelen Azonosság, vagy Végső Egység, amely mint minden más a természetben, szintén állandó mozgásos állapotot jelöl. Ahogyan az osztatlan egység mozog, pólusokra oszlik, ez a yin és yang állapota. Ez nem felosztást vagy szétválasztást jelent, hanem polarizálódó váltakozást. Ez adja a végtelenség állapotának lehetőségét.
„A világegyetem azért végtelen, mert tökéletes mozgásmintázata által polaritásait folyamatosan egységbe rendezi. Az emberi testben a Tai Chi mozgás a fizikai, érzelmi, mentális és szellemi energiákat úgy csoportosítja, hogy azok újra osztatlan egységet képezzenek.” Ni Hua-Ching, Tao – A leheletfinom, egyetemes törvény Lunarimpex, 2004.
A taiji is a yin és yang pólusok egysége. E két pólus folytonos mozgásában egyik a másikba alakul, ellentétben állnak, ugyanakkor kiegészítik egymást. Ez is polarizálódó váltakozás.
A taiji éppen ezért a taoista filozófia yin és yang változás-elmélet alapjaként nemcsak igen hatásos wushu technika (ha nem az egyik leghatásosabb, lásd még: egészség menüpont/testedzés bekezdés), hanem tökéletes energetikai gyakorlati rendszer, amely az egészségmegőrzés terén méltán vált ismertté a keleti bölcsesség egyik legmélyrehatóbb és legkifinomultabb példájaként. És éppen az egyetemes törvényszerűségek megfogalmazásai révén e stílus kulturális és ismeretelméleti tartalma messzemenően széles körű és mélyre hatoló, nem csak a mozgásos művészetének gyakorlása mellett, hanem azon képességében is, hogy az emberi élet minden területén igen magas színvonalon nyújthat segítséget, kiemelve a gondolkodásunk, az élethez fűződő viszonyunk, vagy egészségünk területeit. Ezért pedig a taiji-t, és a köré épülő magas színvonalú bölcseletet mindenkinek meleg szívvel ajánljuk!
Edzéseinken többféle taiji stílust is tanulhat, ki-ki, amelyben jobban érzi magát. Bár Yu Mester alkat és egyéb jellemzők alapján mindenkinek személyre szabottan szokta ajánlani az egyes stílusokat, a szabad választás lehetőségét nyitva hagyjuk. A Mester tanít yang, chen, wu, shun és wudang taijit is, pusztakezes és fegyveres formákat. Legjobb tanítványai segítségére vannak az órákon.
Az edzés bemelegítéssel kezdődik, majd faállás-gyakorlattal (zhang zhuang) folytatódik (energetizálás, csikung), ezt követi némi nyújtás, és az egyéni puszta kezes, vagy fegyveres forma, illetve páros gyakorlatok, illetve lökőkéz technikák (tui shou). Az órán az elcsendesülést és belső figyelmet csodaszép lágy guqin-játék dallama segíti. (héthúros, ősi kínai citera-féle hangszer)